Skontaktuj się z nami (23) 692 54 83 / sekretariat@pcprpultusk.pl

Kontrast

Czcionka

Program DDA oparty na Dwunastu Krokach i Dwunastu Tradycjach jest niezależnym programem zdrowienia dla dorosłych wychowanych w rodzinach alkoholowych lub dysfunkcyjnych. Wspólnota ACA od ponad 40 lat DDA pomaga osobom dorosłym wychowanym w dysfunkcyjnych rodzinach goić rany z przeszłości i żyć odpowiedzialnie w wieku dorosłym.

Aby zaznajomić Państwa z programem DDA, chcielibyśmy wyjaśnić kilka podstawowych pojęć i przekonań dotyczących DDA:

  • Wspólnota DDA uważa, że dzieci dotknięte w dzieciństwie chorobą alkoholizmu lub dysfunkcją rodziny, w życiu dorosłym odtwarzają jej skutki. Dzieci w tego typu rodzinach przejmują model uzależnienia zewnętrznego i wewnętrznego. który odreagowują w dorosłym życiu.
  • Wpływ alkoholizmu lub innej dysfunkcji rodzinnej jest wielopokoleniowy. Dziecko doświadczające  traumatycznych przeżyć, aby czuć się bezpiecznie, ukazuje światu fałszywe Ja i ukrywa swoje prawdziwe Ja, aby ochronić się przed traumą i przetrwać w przerażającej rzeczywistości.
  • Jako dorośli, w obliczu trudnych sytuacji w dorosłym życiu, takie osoby nieświadomie mentalnie cofają sie do okresu dzieciństwa. Dlatego w literaturze Wspólnoty DDA omawiane są tematy takie jak alkoholizm, uzależnienie chemiczne, pokoleniowa dysfunkcja, zespół stresu pourazowego, dysocjacja, zależność, współuzależnienie, żałoba, depresja, zaburzenia obsesyjno- kompulsywne, perfekcjonizm, prokrastynacja, uzależnienie behawioralne, kazirodztwo, molestowanie i regresja jako niektóre z konsekwencji wychowania w rodzinie alkoholowej lub w inny sposób dysfunkcyjnej.

Członkowie Wspólnoty DDA biorą na siebie odpowiedzialność za swoje życie i nie zrzucają winy za swoją sytuację na opiekunów ani na doświadczenia z dzieciństwa. Jedynym warunkiem przynależności do DDA jest chęc zdrowienia ze skutków wychowania w rodzinie alkoholowej lub dysfunkcyjnej. Wspólnota DDA sugeruje swoim członkom, aby czytali literaturę DDA, brali udział w mitingach (spotkaniach) ACA (DDA/DDD) i praktykowali Dwanaście Kroków i Dwanaście Tradycji. Członkowie DDA uczą się ponownie wychowywać siebie, z łagodnością, humorem, miłością i szacunkiem. Członkowie DDA zmierzają do osiągnięcia wewnętrznej integracji i przebudzenia duchowego. DDA nie łączy się z żadną religią, programem politycznym czy filozofią i nie przyjmuje żadnych dotacji z zewnątrz od firm prywatnych i instytucji państwowych.

W Polsce działa około 100 grup ACA (DDA/DDD). Listę aktualnych mitingów Wspólnoty ACA (DDA/DDD) znajdziecie Państwo na naszej stronie w zakładce "lista mitingów". Polskojęzyczna Integrupa Dorosłych Dzieci Alkoholików i Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych od wielu lat współpracuje ze światową Wspólnotą ACA/DF (Adult Children of Alcohololics® /Dysfunctional Families). Polskojęzyczna Wspólnota ACA (DDA/DDD) współpracuje z innymi wspólnotami opartymi na programach 12 kroków i 12 tradycji.

Jeżeli chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji, prosimy o odwiedzenie strony internetowej  Wspólnoty ACA (DDA/DDD) https://dda.org.pl